2020 AGM & Prize Presentation

2020 Trophy Winners at the presentation evening
Trophy winners at the 2020 presentation evening: Brian Green, Jason Quayle, Andrea Thrussell, John Keelan, Georgina Shaw, Lesley Cullen and Lynn Ryan.

The 2019-20 season finally closed on Wednesday with the Annual General Meeting and prize presentation evening.

It was the first AGM as President for Brian Goldie and he welcomed everyone, thanked the committee, and encouraged all members to keep supporting the club and make suggestions to keep it moving forward.

Chair Andrea Thrussell reviewed the season, including a look back at the challenges of lockdown as well as the successful hosting of both the 3-Way and 2-Way inter-club competitions, with a narrow win in the latter.   She expressed gratitude to the committee for their hard work all season and also to the members who helped in many different ways.

It was announced that Jan Sellors, our Secretary for ten years, has formally resigned from the committee due to other commitments and she was thanked for her excellent service.

Lesley Cullen was co-opted to the committee to act as Secretary during the latter part of the season and she was formally elected to the committee, while the serving members – Andrea Thrussell, Jim Gibson, Andy Kennaugh, Sue Clegg and Georgina Shaw – were re-elected ‘en bloc’.

After the formal business, members enjoyed a buffet before the annual prize presentation.  Two of the winners were not in attendance but here is a full list of the winners.

Mike Goldie Competition – The Mike Goldie Trophy:
BRIAN GREEN

Christmas Competition – The John Atkinson Shield:
LESLEY CULLEN

Best Newcomer – The GH Lawrence Trophy:
LYNN RYAN

Most Improved Member – The Village Store Trophy:
ANNA MAYALL

Digital Art – Rosemary Greenwood Trophy:
JASON QUAYLE

1st Division Digital – The Edyth & Milton Cubbon Trophy:
DAVE SALTER – 405 points
Runner up: Georgina Shaw – 401 points
Third place: Andrea Thrussell – 400 points

1st Division Print – Graham Crowe Trophy:
JOHN KEELAN – 301 points
Runner up: Andrea Thrussell – 297 points
Third place: Georgina Shaw – 290 points

2nd Division Digital – The Society Trophy:
JASON QUAYLE – 385 points
Runner up: Anna Mayall – 373 points
Third: Brian Green – 368 points 

Overall Set competitions – The 1st Division Set Shield:
ANDREA THRUSSELL – 339 points
Runner up: Dave Salter – 337 points
Third place: Sue Clegg – 330 points

Overall Open competitions – The 1st Division Open Shield:
GEORGINA SHAW – 358 points
Runner up: John Keelan – 347 points
Third place: Andrea Thrussell – 345 points

Photographer of the Year – The Photographer of the Year Shield:
ANDREA THRUSSELL – 697 points
Runner up: Georgina Shaw – 691 points
Third place: Dave Salter – 687 points

Our next meeting is Wednesday, 9th September, which is an introductory evening and includes the Mike Goldie Trophy.  This is an informal standalone competition with the theme “Flowers” and members should bring up to three entries (digital only) on a USB stick on the night.